DOBAR dan! Izvolite, možete i automobilom gore do upravne zgrade!
Ovim rečima, bez ikakvog upozorenja, stražari na kapiji policijskog centra u Kuli, propustili su nas u dvorište nekadašnje baze čuvene Jedinice za specijalne operacije, u koju su, osim "crvenih beretki" nekada mogli da uđu samo predsednik i premijer Srbije. I to, isključivo kao gosti na nekoj od svečanosti, ili kao pregovarači u sporu sa JSO.
Umesto uniformisanih i naoružanih policajaca, ispred zgrade uprave zatekli smo veću grupu mladih dama i momaka, koji su se fotografisali mobilnim telefonima. Niko nas nije pretresao, niti je zabranjivao da fotografišemo.

Policijski centar u Kuli izgrađen je na uzvišenom terenu bivšeg salaša Štolc, nekoliko kilometara od grada. Postao je poznat sredinom devedesetih kada je u njemu bila stacionirana Jedinica za specijalne operacije MUP-a Srbije. JSO je bazu u Kuli koristila od 1995. kao kasarnu i centar za borbenu obuku.
Kada su "beretke" ukinute 2003. godine, zbog kriminalnih aktivnosti njenih komandanata, obeležja JSO i njihova spomen-soba stajali su nedirnuti sve do 2008. Preostali pripadnici ove jedinice nisu hteli da uklone njena znamenja, a neki od njih su bazu pretvorili u centar za ilegalnu trgovinu polovnim automobilima.
Odlukom MUP-a Srbije i dolaskom Marka Osmajlića baza u Kuli je pretvorena u Centar za specijalističku obuku i usavršavanje policije. Sva znamenja JSO su poskidana i uklonjena. Neka su završila u depou, neka kod pripadnika policije kao suveniri, a neka su bačena. U upravi danas na jednom zidu stoje pištolji pripadnika MUP-a, a u specijalnoj vitrini je izložena sablja, na kojoj piše: "Ne vraćaj me bez časti!".
MUP HOĆE CENTAR BAZA u Kuli nastala je tako što je opština policiji poklonila plac. Trećina ogromnog poseda na brdu se koristi kao centar za obuku, druga trećina se priprema za proširenje, izgradnju učionica, poligona i bazena. Ostatak su livade i šume, pune zečeva i lisica. Posle dve decenije, MUP Srbije pokušava da plac upiše kao svoje vlasništvo, jer se imanje i dalje vodi na SO Kula i delom na ime jednog biznismena.Nikog od mladih, koje smo zatekli u školskom centru, ta sablja i pištolji nisu interesovali, jer su oni, kako rekoše, došli da budu komunalni policajci.
- Ovo je peta klasa kandidata za komunalnu policiju, koje obučavamo za potrebe Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Njih oko 500 je prošlo obuku, koja traje po deset nedelja - objasnio nam je instruktor komunalnih policajaca Trajan Antić.
Kandidati u centru žive po školskom režimu, a rade po specijalnom programu centra, koji sadrži i elemente policijske obuke legitimisanja, pretresa i privođenja sumnjivih osoba. Kako centar raspolaže sa oko 250 ležajeva, mnogi kandidati iz unutrašnjosti, tokom vikenda ostaju u Kuli, jer im se ne isplati da putuju kućama u Vranje, Pirot ili Žitorađe.
Centar u Kuli je ogroman plac od 34 hektara, sa direkcijom, školom i poligonima za gađanje, antidiverzantska dejstva, fizičku pripremu i alpinizam. Čuveni lavirint za potrage i delovanje u mračnim uslovima je zatvoren. Naprosto, postao je neuslovan za obuku. Kada je JSO rasformirana, govorilo se da će se baza u Kuli pretvoriti u centar srpske Žandarmerije - da se pored heliodroma urade hangari za letilice i baza pretvori u "mali Bondstil". Od toga se odustalo zbog nedostatka para.
Ali, zbog sve većih zahteva za specijalnim obukama pripadnika PTJ, Žandarmerije, Saobraćajne policije i uprava stanica policija, koje u Kulu šalju svoje policajce da vežbaju i gađaju iz pištolja, automata i pušaka, nekadašnja tvrđava JSO pretvorena je policijski centar za specijalističku obuku. Tokom godine srpski policajci i specijalci na strelištu u Kuli ispale čak 1,6 miliona metaka.

- To je svojevrsna škola instruktora za antiterorističke akcije i protivdiverzantska dejstva, koju pohađaju specijalci iz Hrvatske, BiH, Mađarske, Crne Gore, Bugarske, Republike Srpske i pripadnici naših jedinica SAJ, PTJ i Žandarmerije - kaže Osmajlić.
- Posle donošenja Zakona o privatnom obezbeđenju očekuje se da će centar u Kuli biti i škola za obuku 30.000 telohranitelja i pripadnika agencija za zaštitu - kaže Marko Osmajlić.
U Kuli više niko ne pominje Legiju i ostale pripadnike JSO. Kula je danas miran bački grad. Od policijskog centra ima dvostruku korist - u njemu radi šezdesetak meštana, a posetioci specijalističke obuke dobro pazare po gradskim radnjama i restoranima.
No comments:
Post a Comment